Zioła na trzustkę – jakie wybrać, aby sobie pomóc na lata?

Zapalenie trzustki to zapalenie trzustki, narządu, który wytwarza kilka enzymów wspomagających trawienie pokarmu, a także hormon insuliny, który kontroluje poziom cukru (glukozy) we krwi. Trzustka znajduje się w górnej części brzucha, za żołądkiem. Kiedy trzustka jest w stanie zapalnym, organizm nie jest w stanie wchłonąć potrzebnych składników odżywczych. Dlatego warto wcześniej zapobiegać niż później przez długie lata ją leczyć.

Niski poziom antyoksydantów we krwi (w tym zmniejszenie ilości witamin A, C i E, selenu i karotenoidów) może prowadzić do przewlekłego zapalenia trzustki z powodu destrukcyjnego działania zwiększonej ilości wolnych rodników. Niedobór antyoksydantów i ryzyko rozwoju zapalenia trzustki mogą być szczególnie powiązane w obszarach świata o niskim spożyciu antyoksydantów w diecie. Ponadto gotowanie i przetwarzanie żywności może niszczyć przeciwutleniacze.

Zioła na trzustkę – zawsze powiedz o nich swojemu lekarzowi

Zioła na trzustkę są ogólnie dostępne jako standaryzowane, suszone ekstrakty (tabletki, kapsułki lub tabletki), herbaty lub nalewki/ekstrakty płynne. Wymieszaj płynne ekstrakty z ulubionym napojem. Dawka na herbatę to 1 do 2 czubatych łyżeczek na filiżankę wody nasączonej przez 10 do 15 minut (korzenie potrzebują więcej czasu).

Chociaż zioła nigdy nie powinny być stosowane samodzielnie w leczeniu zapalenia trzustki, niektóre zioła mogą być pomocne wraz z konwencjonalnym leczeniem. Poinformuj swojego lekarza o jakimkolwiek ziołowym lub uzupełniającym leczeniu, które możesz rozważać. Wiele ziół może kolidować z niektórymi lekami.

Korzeń lukrecji uważany jest za wyjątkowy środek na różne dolegliwości trzustki. Chińczycy od dziesiątek tysięcy lat stosują imbir w medycynie konwencjonalnej. Lukrecja ma właściwości przeciwzapalne, które zmniejszają obrzęk i ból związany z zapaleniem trzustki.

Czosnek nie tylko wspomaga trzustkę, ale także zmniejsza ilość cukru we krwi, stymulując trzustkę do wytwarzania znacznych poziomów insuliny. Oprócz dodawania go do posiłków należy codziennie jeść od jednego do dwóch lekko zmiażdżonych ząbków czosnku. Zamiast tego można wypić herbatę czosnkową, a kilka gałązek pietruszki osłodzi oddech.

Kwaśne owoce, takie jak cytryny, wspomagają uwalnianie ważnych enzymów trawiennych w trzustce. Limonki i owoce kiwi mogą być również cenne dla sprawnego funkcjonowania trzustki.

Oregano to kulinarne zioło, które jest pełne naturalnych przeciwutleniaczy fenolowych, dzięki czemu jest korzystne w leczeniu utleniania wywołanego cukrzycą. Badania na świniach wykazały, że oregano może spowolnić działanie amylazy trzustkowej. Uważa się, że oregano ma silne właściwości przeciwhiperglikemiczne, które mogą poradzić sobie z hiperglikemią i/lub długotrwałymi powikłaniami wynikającymi z cukrzycy.

Liście oliwne zawierają składniki odżywcze, które odtruwają krew i poprawiają krążenie. Przyjmowanie naparu z oliwy z oliwek powstrzymuje wolne rodniki przed wywoływaniem uszkodzeń, które powodują choroby i obniżają ciśnienie krwi. Przy regularnym przyjmowaniu ten napar wzmacnia wątrobę, tarczycę i trzustkę. Oleuropeina to aktywna ziemia w liściach oliwnych, która jest kompozytem przeciwzapalnym w trzustce.

Produkty wspomagające pracę trzustki