Zioła moczopędne – zdrowotne zastosowanie

Diuretyki pomagają organizmowi pozbyć się nadmiaru płynów, głównie wody i sodu. Większość pobudza nerki do wydalania większej ilości sodu z moczem. Kiedy diuretyki wypłukują sód, organizm wypłukuje również wodę.

Lekarze przepisują leki moczopędne, gdy organizm zatrzymuje zbyt dużo płynów. Ten problem występuje częściej u osób starszych. Następujące stany mogą wymagać regulacji płynów w organizmie lub powodować zatrzymanie płynów: wysokie ciśnienie krwi, zastoinowa niewydolność serca, marskość, dysfunkcja nerek, kamienie nerkowe, obrzęk tkanek, takie jak obrzęk nóg i stóp, zespół policystycznych jajników oraz cukrzyca.

Zatrzymanie płynów może być spowodowane wieloma schorzeniami i niektórymi lekami. Dlatego ważne jest, aby porozmawiać z lekarzem o możliwych przyczynach zatrzymywania płynów, zanim spróbujesz je leczyć samodzielnie. Ponadto niektóre zioła i suplementy mogą pogorszyć problemy zdrowotne, które masz lub wchodzić w interakcje z przyjmowanymi lekami.

Niektóre zioła i suplementy diety mają właściwości moczopędne, które mogą być dla Ciebie pomocne. Zawsze rozmawiaj z lekarzem i zapytaj o ewentualne reakcje alergiczne, zwłaszcza jeśli już przyjmujesz leki.

Poniżej znajduje się siedem popularnych ziół i suplementów, które działają jak naturalne leki moczopędne.

Zioła moczopędne – przykłady naturalnych środków

Dla niektórych mniszek lekarski to tylko chwast. Ale badania wykazały, że jeden ze związków roślinnych zwiększa aktywność nerek i zwiększa częstotliwość oddawania moczu. Spróbuj mniszka lekarskiego w herbacie.

Głóg jest silnym środkiem moczopędnym. Może zmniejszać gromadzenie się płynów, co oznacza, że może również łagodzić objawy zastoinowej niewydolności serca. Jagody głogu mogą również działać jako leki moczopędne i mogą pomóc w leczeniu problemów z nerkami. Głóg jest dostępny jako herbata.

Jałowiec był używany jako środek moczopędny od średniowiecza. Niewiele współczesnych badań dowiodło jego korzyści, ale wiecznie zielony ma znaczący wpływ na objętość moczu u zwierząt.

Podobnie jak wiele naturalnych leków moczopędnych, jałowiec nie wydaje się obniżać poziomu potasu, jak robią to niektóre leki. Spróbuj dodać jałowiec do smaku potraw mięsnych i z dziczyzny.

Za każdym razem, gdy pijesz filiżankę gorącej herbaty, możesz wypłukać nadmiar płynu z systemu. Zarówno zielona, jak i czarna herbata wykazują potencjał jako naturalne diuretyki.

Poza tymi naturalnymi lekami moczopędnymi, ograniczenie spożycia sodu i więcej ćwiczeń może również pomóc w zmniejszeniu gromadzenia się płynów. Innym korzystnym rozwiązaniem może być spożywanie większej ilości owoców i warzyw, które działają jak leki moczopędne. Te produkty spożywcze obejmują: arbuz, winogrona, jagody, seler, szparagi, cebulę, czosnek oraz papryka