Jak często pić herbatę z pokrzywy?

Pokrzywa to roślina, która często kojarzy się z możliwością poparzenia. Odpowiada za to kwas mrówkowy, który powoduje pieczenie przy kontakcie ze skórą. Pokrzywa ma jednak także pozytywne właściwości dla naszego organizmu. Aby się o tym przekonać, należy regularnie pić herbatę z pokrzywy, która zawiera wiele cennych składników mineralnych. Powstaje pytanie: jak parzyć herbatę i jak często ją przyrządzać?

Pozytywny wpływ naparu z pokrzywy

Picie naparu z pokrzywy jest znane od niepamiętnych czasów. Dawniej traktowano ją jako złoty środek, który jest pomocny przy niemal wszystkich dolegliwościach. Dziś wiemy, że pokrzywa wpływa pozytywnie na krzepliwość krwi i gojenie ran. Herbata z pokrzywy jest zalecana osobom cierpiącym na problemy z prostatą i choroby alergiczne. Pokrzywa w naturalny sposób oczyszcza organizm i przyspiesza metabolizm. Ma działanie moczopędne i pozytywnie wpływa na stan włosów oraz paznokci.

Zobacz: nalewka z pokrzywy

Różne sposoby parzenia herbaty

Sposób parzenia pokrzywy zależy od tego, czy stosujemy liście świeże, czy suszone. W pierwszym przypadku na pół szklanki świeżych liści powinna przypadać cała szklanka wody. Napar jest gotowy do picia po około 10 minutach parzenia. Jeżeli natomiast dysponujemy pokrzywą w wersji suszonej, należy stosować porcję od 2 do 3 łyżeczek na 0,5 litra wrzącej wody. Czas parzenia można wtedy wydłużyć do 15 minut.

Codzienne picie pokrzywy

Aby zachować korzystny wpływ herbaty z pokrzywy na organizm, napar należy pić regularnie, najlepiej 2-3 filiżanki dziennie. Jeżeli tego rodzaju herbata nie była wcześniej elementem diety, należy zachować ostrożność. Niektóre osoby mogą wykazywać reakcje alergiczne lub mieć inne przeciwwskazania do picia pokrzywy. Dlatego na początek warto wypić nie więcej niż 1 filiżankę i sprawdzić, czy nie występują niepokojące reakcje organizmu. Dopiero w dalszej kolejności można zwiększać dzienną dawkę herbaty.

Zobacz: jak zrobić herbatę z pokrzywy

Herbata z pokrzywy może wpływać pozytywnie na nasze zdrowie. Jej smak można urozmaicić, dodając niewielką ilość substancji słodzących lub imbiru. Picie naparu z pokrzywy podczas leczenia lub w ciąży należy skonsultować z lekarzem. Można mieć wtedy pewność, że herbata dostarczy nie tylko doskonałych walorów smakowych, lecz poprawi ogólny stan naszego zdrowia.