Na co pomaga nalewka z bursztynu i jak ją zrobić?

Bursztyn kojarzy nam się przede wszystkim z wakacjami nad morzem. Zbieranie wyrzuconych przez fale klejnocików jest ulubionym zajęciem nie tylko dzieci, ale także dorosłych. Te skarby morza są jednak nie tylko piękną ozdobą. Bursztyn znany jest także ze swoich właściwości zdrowotnych i jest chętnie stosowany w formie nalewki.

Magiczne właściwości bursztynu

Bursztyn jest kamieniem szlachetnym, któremu już w starożytności przypisywano magiczne działanie. Dziś wiemy, że wiedza przekazywana z pokolenia na pokolenie, znajduje poparcie w nauce, gdyż bursztyn zawiera wiele cennych składników, takich jak:

  • magnez
  • żelazo
  • wapń
  • potas
  • kwasy karboksylowe.

Najcenniejszym składnikiem bursztynu jest jednak kwas bursztynowy, któremu przypisuje się szerokie spektrum działania prozdrowotnego. Jak przygotować kwas bursztynowy? Tabletki z tym składnikiem można kupić w aptece. Po rozpuszczeniu ich w wodzie, otrzymujemy roztwór skuteczny w przypadku żylaków, reumatyzmu czy chorób układu naczyniowego.

Nalewka z bursztynu doskonałym lekarstwem

Dzięki zawartości substancji czynnych, bursztyn okazuje się skutecznym środkiem w leczeniu wielu różnych dolegliwości. Jak stosować nalewkę z bursztynu? Wszystko zależy od tego, jakie efekty chcemy uzyskać. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze sposoby użycia nalewki w określonych schorzeniach.

Problemy z układem oddechowym, grypa i przeziębienie

Bóle gardła, uciążliwy katar, przewlekły kaszel to dolegliwości, które potrafią skutecznie utrudnić życie. Z pomocą przychodzi nalewka z bursztynu, z którą warto przygotowywać  inhalacje. Bardzo skuteczne okazuje się także nacieranie ciała. W przypadku kaszlu – klatki piersiowej i pleców, w przypadku kataru – okolic nosa i zatok.

Z uwagi na swoje działanie przeciwwirusowe, nalewka z bursztynu okazuje się dobrym lekarstwem przy leczeniu grypy i przeziębienia, a także jako profilaktyka. W sezonie jesienno-zimowym warto popijać herbatkę z kilkoma kroplami nalewki bursztynowej. W przypadku intensywnych objawów, napar taki można stosować nawet trzy razy dziennie.

Bóle różnego pochodzenia

Nacieranie ciała w przypadku bóli stawów, mięśni czy kości, warto zacząć od kręgosłupa. Wacikiem nasączonym nalewką z bursztynu przecieramy plecy, następnie stawy lub bolesne miejsca. Przeciwzapalne działanie bursztynu powinno szybko przynieść ulgę, także w przypadku bóli reumatycznych.

Wsparcie w funkcjonowaniu tarczycy

Nie od dziś wiadomo, że pobyt nad morzem może okazać się zbawienny dla osób cierpiących na dolegliwości tarczycy. Jeśli jednak nie ma możliwości zamieszkania nad morzem, warto zabrać ze sobą nalewkę z bursztynu i dwa razy dziennie nacierać nią okolice mostka i szyi.

Młody i zdrowy wygląd

Bursztynowi przypisuje się także działanie odmładzające, ze względu na dużą zawartość antyoksydantów. Zawarte w nalewce substancje niszczą wolne rodniki i sprawiają, że skóra staje się jędrna, pełna blasku i wypoczęta. Wystarczy przetrzeć twarz wacikiem nasączonym w naszej miksturze.

Jak zrobić nalewkę z bursztynu?

Przygotowanie nalewki z bursztynu jest bardzo proste. Potrzebne są w tym celu jedynie bursztyny, mocny alkohol (95%) oraz butelka, w której przygotujemy całą miksturę. W nadmorskich kurortach i sklepach zielarskich można zakupić gotowy zestaw wraz z instrukcją przygotowania, własnoręcznie zebrane bursztyny także spełnią swoje zadanie.

W półlitrowej butelce przygotowujemy około 50 gramów nieoszlifowanych bursztynów i zalewamy je alkoholem do pełna. Zakręcamy, odstawiamy w ciemne miejsce i po dwóch tygodniach możemy korzystać ze zbawiennych właściwości naszej nalewki. Ten prosty w przygotowaniu i skuteczny środek powinien stać się podstawowym wyposażeniem każdej apteczki.