Krople propolis

Propolis nazywany jest czasem kitem pszczelim, jego prozdrowotne właściwości zostały zauważone już w czasach starożytnych. Do dziś stosowany jest w medycynie naturalnej ze względu na działanie przeciwdrobnoustrojowe i wspomaganie procesów regeneracyjnych.

Czym jest propolis?

Propolis to substancja, którą pszczoły wyścielają wnętrze ula, aby go uszczelnić i wzmocnić konstrukcję. Ma gęstą i lepką konsystencję, a jego właściwości chronią przed patogenami, jakimi są bakterie, wirusy i grzyby. Kit pszczeli to mieszanina wydzielin pszczół oraz żywic drzewnych i pyłków kwiatowych.

Skład propolisu zmienia się ze względu na lokalizację ula oraz czas w roku. Z tego względu jego kolor może być różny, od żółtozielonkawego do czerwono-pomarańczowego. Szacuje się, że kit pszczeli ma w swoim składzie około 300 substancji wykazujących aktywność biologiczną.

W zależności od temperatury otoczenia zmienia się postać propolisu, przy temperaturze około 15 stopni staje się kruchy i twardy, przy 36 stopniach ma właściwości plastyczne, a przy 70 stopniach staje się płynny. Propolis nie rozpuszcza się w wodzie, a w rozpuszczalnikach organicznych, takich jak alkohol.

Propolis najczęściej dostępny jest w postaci kropli propolisowych. Skład najbardziej popularnych preparatów to 7% propolisu, spirytus rektyfikowany oraz woda. 

Jak stosować krople propolis oraz ile kropli dziennie stosować?

Krople propolisowe powinny być stosowane zgodnie z instrukcją umieszczoną w ulotce, w opakowaniu konkretnego preparatu. Najczęściej dawkuje się około 20-25 kropli preparatu, rozpuszczając je w niewielkiej ilości wody. Tak przygotowane krople mogą być zażywane trzy razy dziennie, przed posiłkiem. Należy pamiętać, by nie przekraczać określonej w ulotce dawki dziennej i nie stosować produktu po dacie ważności. 

Zobacz: Propolis na gardło – wygodne tabletki

Kropli nie mogą stosować osoby uczulone na produkty pszczele. Ponadto należy pamiętać, że kropli na bazie alkoholu, nie można podawać dzieciom, kobietom w ciąży i karmiącym piersią, a po ich zastosowaniu nie powinno się prowadzić pojazdów. W takich przypadkach można zdecydować się jednak na wybór kropli propolisowych bez alkoholu. 

Ile kropli propolisu dla dzieci?

W przypadku dzieci dawkowanie kropli, zależne jest od ich wieku i wagi, a dokładne dawki zawarte są w informacjach na opakowaniu. Krople propolisowe bez alkoholu mogą być stosowane u dzieci powyżej pierwszego roku życia. 

Zobacz: Propolis dla dzieci

Przechowywanie kropli propolisowych 

Krople propolisowe, należy przechowywać w temperaturze pokojowej, zabezpieczając dostęp do nich dla małych dzieci oraz w miejscu, gdzie nie będą narażone na działanie promieni słonecznych.

Na co pomaga propolis w kroplach?

  • Propolis w kroplach ma działanie przeciwgrzybicze oraz antywirusowe. Może być stosowany wspomagająco w zakażeniach paciorkowcem oraz przy przeroście drożdżaków w drogach rodnych i układzie pokarmowym. 
  • Krople propolisowe są skutecznym lekiem w przebiegu zakażenia wirusem opryszczki pospolitej. 
  • Najbardziej popularnym zastosowaniem kropli propolisowych, jest użycie ich w przebiegu chorób o charakterze grypy lub przeziębienia. Mogą wspomagać antybiotykoterapię i wspierać leczenie nawracających zakażeń górnych dróg oddechowych oraz stanów obniżonej odporności. Ponadto krople propolisowe stosuje się w stanach zapalnych przewodu pokarmowego, chorobie wrzodowej żołądka oraz dwunastnicy, stanach zapalnych wątroby i dróg żółciowych.  
  • Propolis ma również zastosowanie w schorzeniach stomatologicznych, takich jak afty, pleśniawki, zapalenie dziąseł, nadwrażliwość zębów oraz paradontoza.