Jak zrobić syrop z pokrzywy

Pokrzywa jest rośliną o szerokim działaniu prozdrowotnym. Można z niej przygotować ciepły napar, sok, nalewkę, a także syrop, który doskonale sprawdza się jako domowe lekarstwo. Jego przygotowanie jest bardzo proste i wymaga zaledwie czterech składników w tym świeżo zerwanej pokrzywy. Oto jak przygotować taki syrop, aby móc korzystać ze wspaniałych właściwości tej rośliny.

Jak zrobić syrop z pokrzywy w domu?

Syrop przygotowuje z liści pokrzywy, wody, oraz cukru, w następujących proporcjach:

  • 400 liści pokrzywy
  • 3 litrów przegotowanej wody 
  • 2 kg cukru
  • dodatkowo 40 g kwasku cytrynowego

Jego wykonanie rozpoczynam od zbioru pokrzywy. Tę czynność należy wykonać jeszcze przed jej zakwitnięciem – dzięki temu surowiec zachowa jak najwięcej wartościowych substancji w tym wiele witamin i minerałów, a w szczególności żelazo. Z zerwanej rośliny wykorzystuje tylko liście, które po obraniu z łodygi, umieszczam w dużej misce. Następnie tak przygotowaną pokrzywę zalewam letnią przegotowaną wodą i odstawiam na około 1 dobę.

Po odczekaniu jednego dnia wodę z pokrzyw przelewam do garnka oraz dodaję cukier. Na tym etapie do syropu można dodać 40 g kwasku cytrynowego. Całość gotuję przez około 10 minut do lekkiego zagęszczenia cieczy. Po przelaniu do wyparzonych słoiczków warto pamiętać, aby poddać je procesowi pasteryzacji przez następne 5 minut. 

Lecznicze właściwości pokrzywy – na co pomaga?

Liście pokrzywy są bogatym źródłem witaminy C, A, K, witaminy z grupy B, kwasów organicznych, flawonoidów, fitosteroli, a także soli i związków mineralnych. Pokrzywa skutecznie podnosi odporność organizmu, dlatego zapobiega przeziębieniu i osłabieniu.

Przetwory z jej liści wykazują dobroczynny wpływ na układ krążenia oraz układ trawienny. Roślina ta obniża ciśnienie krwi, a także przyczynia się do zwiększenia poziomu hemoglobiny. Dodatkowo działa pobudzająco na żołądek. Wspomaga wydzielanie soków żołądkowych i może być stosowana w przypadku nieżytu żołądka, a także wspiera leczenie chorób jelit.

Zobacz: Nalewka z pokrzywy

Pokrzywa wykazuje działanie moczopędne, dzięki czemu wspomaga organizm człowieka w usunięciu mocznika, chlorów, a także wszelkich innych szkodliwych produktów przemiany materii. Jest ona zalecana osobom, które cierpią na kamicę nerkową, lub choroby woreczka żółciowego. Syrop z pokrzywy mogą również stosować osoby, którym zależy na zrzuceniu zbędnych kilogramów.

Pokrzywa przyśpiesza metabolizm i wspomaga odchudzanie poprzez pobudzanie procesu przemiany materii. Ponadto odtruwa organizm, wspomaga detoksykację i pobudza pracę wątroby. Dzięki temu może być stosowana przez osoby, które przebyły wirusowe zapalenie wątroby, w celu szybszego powrotu do zdrowia. Syropu nie powinny jednak przyjmować dzieci do 2 lat, a także kobiety w ciąży i okresie karmienia piersią.

Syrop z pokrzywy jest nieoceniony na kobiece dolegliwości. Wykazuje on skuteczne działanie w regulowaniu zaburzeń miesiączkowania, a także pomaga w zachowaniu płodności. Jego regularne stosowanie może znacząco wzmocnić włosy, zapobiega ich wypadaniu, a także poprawia ogólny stan skóry i wzmacnia paznokcie. 

Dawkowanie – ile syropu z pokrzywy pić dziennie?

Aby syrop pokrzywowy skutecznie zadziałał, należy pić go regularnie. Roślina ta wykazuje swoje działanie jedynie w okresie jej stosowania i nie pozostawia daleko sięgających skutków. Z tego powodu regularność kuracji to podstawa. Syrop z pokrzywy piję codziennie, od 2 do 3 razy na dobę. Jedna porcja powinna mieć maksymalnie 20 ml, w moim przypadku jest to 15 mililitrów. Taki syrop można wypić samodzielnie lub dodać go do przestudzonej herbaty.