Jak zrobić herbatę z pokrzywy?

Ziołolecznictwo w naszym kraju zyskuje sobie coraz to większą popularność. Tak naprawdę jednak nie powinno to nikogo dziwić, zastosowanie naparów ziołowych i innych mieszanek jest o wiele korzystniejsze dla naszego organizmu. Jedną z coraz popularniejszych metod walki z dolegliwościami stała się herbata z pokrzywy. Jak ją jednak przygotować?

Herbata z pokrzywy- jak ją przygotować?

Wykonanie herbaty z pokrzywy tak naprawdę jest niezwykle proste. Przede wszystkim na samym wstępie warto zaopatrzyć się w zioło jakim jest pokrzywa. Ciekawostką jest jednak fakt, że możemy kupić je zarówno w formie suszu jak i w formie świeżego ziela. Które z nich okaże się lepszym rozwiązaniem?

Otóż susz można dowolnie łączyć z innymi mieszankami suszonych ziół, które mają dość podobne działanie. Z kolei świeżą pokrzywę warto parzyć samodzielnie, bez zbędnych dodatków. Wówczas jest ona wstanie zagwarantować nam jak najlepsze właściwości zdrowotne. Co do samego przygotowania herbaty z pokrzywy, to wykonanie jest niezwykle proste. Warto zacząć od:

  • włożenia do szklanki lub kubka świeżego ziela lub łyżki suszu- jeśli chcemy by herbata była znacznie mocniejsza, możemy wykorzystać więcej łyżek suszu;
  • następnie musimy zagotować wodę i zalać wrzątkiem naszą herbatę;
  • warto kubek lub szklankę po prostu przykryć i pozostawić na około 30 minut, a nawet i więcej, do momentu kiedy napar osiągnie już pożądaną moc.

W tych kilku prostych krokach możemy skutecznie przygotować herbatę z pokrzywy. Warto jednak zauważyć, że można dodać do niego kilka naturalnych i zdrowych składników, które nie wpłyną na właściwości samej pokrzywy, a pomogą znacznie wzbogacić smak wykonanego naparu. Można więc pokusić się o dodanie:

  • miodu;
  • cytryny;
  • stewii;
  • listków świeżej mięty;

Powyższe składniki skutecznie wzbogacą smak przygotowanego przez nas naparu i być może sprawią, że będziemy wypijać go z większą przyjemnością.

Zobacz: Nalewka z pokrzywy

Ile razy dziennie można pić napar z pokrzywy?

Herbata z pokrzywy jest całkowicie naturalnym, ziołowym naparem. W praktyce więc oznacza to, że nie niesie on za sobą niepożądanych skutków ubocznych, ani nie obciąża organizmu. Jednocześnie powinniśmy zachować względy umiar. Herbatę z pokrzywy najlepiej jest pić raz dziennie.

Jest to absolutnie wystarczająca ilość szczególnie w momencie, kiedy dopiero co zaczynamy swoją przygodę z ziołolecznictwem. Nasz przewód pokarmowy musi bowiem przyzwyczaić się do nowego produktu, a to może z kolei zająć nam nieco dłuższą chwilę.

Zobacz: Nalewka z liści pokrzywy

Jakie właściwości ma herbata z pokrzywy?

Pokrzywa jest rośliną, która może pochwalić się niezwykle specyficznymi właściwościami. Nic wiec dziwnego, że herbata z tego ziela znajduje niezwykle szerokie zastosowanie w medycynie naturalnej. Herbata z pokrzywy przede wszystkim jest wstanie skutecznie pobudzić nasz metabolizm i jednocześnie przyspieszyć przemianę materii.

W praktyce oznacza to, że będzie wspierać procesy odchudzania. Warto również zauważyć, że herbata z pokrzywy jest bogata w różnego rodzaju antyoksydanty, które spełniają ważną rolę w ochronie komórek naszego organizmu przed niekorzystnym działaniem stresu. Pokrzywa jest jednym z bogatszych źródeł witaminy A, B, C oraz witaminy K, więc skutecznie napar z niej uzupełni ewentualne braki w naszym organizmie.

Zobacz: Syrop z pokrzywy

Dodatkowo herbata z pokrzywy przyczyni się do usunięcia toksyn z naszego organizmu co bardzo szybko przełoży się na nasze lepsze samopoczucie. W efekcie regularne picie herbaty z pokrzywy będzie miało zbawienny wpływ na nasz organizm i procesy w nim zachodzące.