Jakie zioła są moczopędne?

Zioła moczopędne pobudzają wydalanie moczu, dzięki czemu oczyszczają organizm z toksyn, działają przeciwobrzękowo, wspomagają leczenie chorób układu moczowego. Sprawdź najsilniejsze zioła moczopędne.

Zioła moczopędne pobudzają wydalanie moczu, dzięki czemu oczyszczają organizm z toksyn, działają przeciwobrzękowo, wspomagają leczenie chorób układu moczowego. Sprawdź najsilniejsze zioła moczopędne.

Najsilniejsze zioła moczopędne

Zioła są często stosowane w schorzeniach dróg moczowych i to z dużym powodzeniem, ponieważ działają one moczopędnie, przeciwzapalnie, bakteriobójczo, rozkurczowo, regenerująco na nabłonek i naczynia włosowate w obrębie układu moczowego oraz regulująco na prawidłowy skład wydalanego moczu.

Ziół moczopędnych jest wiele, można je zakupić w postaci suszu, herbatek, ekstraktów czy kapsułek.

Do najlepszych ziół moczopędnych należą:

  • liść pokrzywy – działa moczopędnie, odtruwająco
  • ziele skrzypu – przeciwdziała krystalizacji moczu, działa moczopędnie
  • liść brzozy – zwiększa wydalanie kwasu moczowego, działa przeciwbakteryjnie, moczopędnie, przeciwzapalnie
  • ziele nawłoci – działa odtruwająco, wykazuje działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne, przeciwdziała krystalizacji składników moczu
  • pietruszka – posiada właściwości moczopędne, bakteriobójcze i napotne

Zioła moczopędne na nerki

Układ moczowy ze względu na swoją funkcję, narażony jest na wiele schorzeń. Dotyczy to głównie nerek, o których dawniej sądzono, że mają tylko jedno zadanie – usuwanie różnych zbędnych i szkodliwych związków z przepływającej przez kłębuszki nerkowe krwi.

Zobacz: Zioła na układ moczowy

Obliczono, że w ciągu doby przepływa przez nerkowe naczynia krwionośne 1730 litrów tzw. moczu pierwotnego, który ulega wchłonięciu w kanalikach nerkowych niemal całkowicie, gdyż wydalamy zaledwie 1-2 litry tzw. moczu wtórnego.

O wydzielniczej czynności nerek wiemy stosunkowo niedawno. Wykazano, że nerki wytwarzają związki mające ważne znaczenie w regulowaniu ciśnienia tętniczego krwi oraz powstawaniu krwinek czerwonych. Poza tym nerki biorą udział w wytwarzaniu witaminy D3.

Choroby nerek zarówno o charakterze zapalnym, jak i zwyrodnieniowym powodują zakłócenia wymienionych trzech czynności, co ma istotne znaczenia dla całego organizmu.

Warto zatem pomyśleć o oczyszczeniu nerek

Czy wiesz, że nieoczyszczone nerki to nie tylko problemy z oddawaniem moczu i równowagą kwasową-zasadową, lecz także niekorzystny wpływ na ciśnienie krwi, zatrzymywanie płynów ustrojowych, gromadzenie szkodliwych produktów przemiany materii. Według tradycyjnej medycyny chińskiej nerki mają związek z prawidłowym funkcjonowaniem stawów, z jakością kości, szpiku, zębów i włosów.

Jakie są herbatki moczopędne?

Herbaty moczopędne najczęściej w swoim składzie zawierają ziele rdestu ptasiego, liść brzozy, ziele nawłoci, ziele skrzypu, ziele krwawnika, liść pokrzywy.

Herbatę można przygotować w prosty sposób. Wystarczy zalać wrzątkiem jedną łyżeczkę wybranych suszonych ziół i pozostawić do zaparzenia na około 10-15 minut.

W większości przypadków zalecana dzienna porcja wynosi 1-4 filiżanki herbaty, jednak przed zastosowanie należy zapoznać się opisem umieszczonym na danym produkcie.

Preparatów moczopędnych jest naprawdę wiele, w zależności od tego czy ma to być herbata, kapsułki czy też ekstrakt.

Jeśli chodzi o herbatki to w szczególności polecamy herbatę Ojca Grzegorza Sroki Nefrobonisan – której składniki przeciwdziałają krystalizacji składników moczu, działają moczopędnie i odtruwająco, wykazują działanie bakteriobójcze i przeciwzapalne.

Zobacz: Zioła ojca Grzegorza

Wartą uwagi jest również Franciszkańska herbata na nerki – która stanowi mieszankę ziół, które wspierają proces odtruwania organizmu, czynność wątroby i nerek, prawidłowe parametry fizjologiczne dróg moczowych, kontrolę kolonii bakteryjnych dróg moczowych, czynność pęcherza.

Leczenie dietetyczne w chorobach układu moczowego

Najczęściej spotykaną chorobą układu moczowego jest kamica nerkowa. Rozróżniamy kamicę moczanową, szczawianową, wapniową, fosforanową i mieszaną.

Ogólnie postępowanie w kamicy polega na wypijaniu dużej ilości płynów – około 3-4 litry na dobę. Należy wykluczyć z diety produkty zawierające składniki mineralna, z których zbudowany jest kamień. Podstawową zasadą w leczeniu kamicy jest unikanie zakażeń układu moczowego, gdyż proces bakteryjny często staje się zaczątkiem tworzenia się kamieni.

Zobacz: Balsam kapucyński

Dlatego warto profilaktycznie stosować leki ziołowe, działające na układ moczowy.