Pyłek kwiatowy 200g
Pyłek kwiatowy 200g

25,00

25,00

Pyłek kwiatowy 200g

(1 opinia klienta)

25,00

Pyłek kwiatowy 200g

Pyłek kwiatowy to męskie komórki rozrodcze produkowane przez kwiaty w bardzo dużych ilościach i przynoszone do ula w pasiece przez pszczoły zbieraczki w postaci obnóży, gromadzonych na zewnętrznych stronach goleni trzeciej pary nóg. Zebranie jednej pary obnóży pyłkowych wymaga odwiedzenia przez pszczołę 7-120 kwiatów. Następne surowiec musi zostać przetransportowany przez pszczołę do pasieki.
Pyłek kwiatowy jest bardzo wartościowym odżywczym surowcem roślinnym. W pyłku kwiatowym znajdziemy białka, cukry proste i złożone, tłuszcze, sterole, flawonoidy, karotenoidy, nukleoproteidy, witaminy i sole mineralne.

W pyłku kwiatowym obecne są również aminokwasy endo- i egzogenne. Aminokwasy endogenne są wytwarzane przez organizm samodzielnie. Natomiast aminokwasy egzogenne muszą być dostarczone z zewnątrz, gdyż organizm tego rodzaju aminokwasów nie wytwarza. Szczególne znaczenie ma aminokwas egzogenny arginina.

Z obecnych w pyłku kwiatowym cukrów 15-18% stanowią polisacharydy. Zaliczany do nich takie związki jak skrobia i celuloza. Pozostała część cukrów obecnych w pyłku kwiatowym to mono- i disacharydy tj. glukoza, arabinoza i ksyloza.

Z witamin w pyłku wyróżnimy ß-karoten i jest go aż 20 razy więcej niż w marchwi, witamina A, D, E, witamina K, B1, B2, B6, witamina B12, witamina C, PP, kwas pantotenowy, kwas foliowy, biotyna, inozytol a także kwercetyna, która jest przeciwutleniaczem obniżającym poziom cholesterolu w organizmie. Kwercetyna ma zastosowanie w recepturach przeciwmiażdżycowych.

Pyłek kwiatowy zawiera szereg związków mineralnych. Wyróżnimy wśród nich około 40 biopierwiastków. Jeden z nich – magnez – uczynnia proces fotosyntezy chlorofilu. W pyłku występuje też potas, fosfor, wapń, żelazo, kobalt, jod, mangan, krzem, siarka, cynk, miedź, sód oraz 24 pierwiastki śladowe.

Selen, mangan i cynk warunkują prawidłowe działanie układu odpornościowego. Żelazo, miedź, kobalt i mangan spełniają ważną rolę w zapobieganiu niedokrwistości, a cynk przyczynia siędo zapobiegania chorobom włosów i może wpływać regulująco na czas działania insuliny. W obecności cynku i wapnia interferon wykazuje działanie przeciwwirusowe. W pyłku obecne są też fitosterole, kwasy organiczne oraz enzymy, a także olejki eteryczne, hormony i kwasy fenolowe.

Badania przeprowadzone nad pyłkiem pszczelim, szczególnie z ostatnich lat, potwierdzają korzystny wpływ pyłku i jego uzasadnioną pozycję w diecie człowieka.

 

Masa:

200g

Producent:

Niepołomicki Bartnik

1 opinia dla Pyłek kwiatowy 200g

  1. ANNA L. (zweryfikowany)

    Wzmacnia mój organizm w sezonie jesienno-zimowym, świetnie się sprawdza jako dodatek do porannej wody z miodem.

Dodaj opinię

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Może spodoba się również…