Szyszki chmielu

Chmiel to roślina, która wielu kojarzy się przede wszystkim z piwem. Niesłusznie, bo po pierwsze - nie każde piwo zawiera ten składnik, po drugie - właściwości chmielu wybiegają daleko poza sferę udoskonalania smaku wyrobów browarniczych. Suszone szyszki chmielu to cenny surowiec zielarski, używany do leczenia i łagodzenia wielu dolegliwości. Sprawdź, na co dokładnie może pomóc Ci ta roślina.

Co to jest chmiel? 

Chmiel, z łaciny Humulus lupulus L., to roślina z rodziny konopiowatych, która powszechnie występuje w Europie, Ameryce Północnej i na Syberii. W Polsce można znaleźć jego dziko rosnące krzaki w wilgotnych miejscach. Powszechne są plantacje chmielu, gdzie uprawiany jest on na potrzeby przemysłu browarniczego i zielarskiego. Ten ostatni wykorzystuje szyszki chmielu, które zbierane są pod koniec lata, gdy ich odcień zmienia się z zielonego na żółtawy. Równie cennym surowcem są gruczoły chmielowe, które mają postać lepkiego proszku. 

Jak wygląda chmiel? 

Chmiel ma dosyć utrwalony w kulturze wizerunek – mocno przyczyniły się do tego reklamy piwa. Najbardziej charakterystycznym elementem są jego szyszki, podobne do tych, które wyrastają z drzew iglastych. Liście chmielu mają ząbkowane brzegi i są pokryte włoskami. Cała roślina osiąga wysokość nawet do 9 metrów, ale najczęściej spotykane są krzaki wielkości człowieka. 

Właściwości szyszek chmielu

Przejdźmy do najciekawszej kwestii, czyli właściwości tej niezwykłej rośliny. Szyszki chmielu zawierają lupulinę, substancję o wyraźnym działaniu uspokajającym, przeciwlękowym i nasennym. Wpływa ona również lekko rozluźniająco na mięśnie.

Zobacz: Szyszki chmielu – susz ziołowy

Ciekawe są jej właściwości antybiotyczne: niegdyś lupulina była składnikiem maści na rany i choroby skóry. Do dziś wykorzystywana jest w kosmetyce, stanowiąc ważny składnik szamponów i odżywek do włosów (zapobiega ich wypadaniu), a także kojących kremów. 

W połączeniu z innymi ziołami, chmiel stanowi częstą składową mieszanek ziołowych dla kobiet w menopauzie – zapobiega m.in. uderzeniom gorąca, koi rozdrażnienie, pomaga zasnąć. 

Charakterystyczny gorzki smak chmielu przyczynia się do wzbudzenia procesów trawiennych, herbatki i nalewki z niego są więc polecane po obfitych posiłkach. Podaje się je również niejadkom i osobom starszym, które często narzekają na brak apetytu. 

Chmiel dobrze łączy się z kłączem tataraku i dymnicą – tworząc mieszankę uspokajającą nadmiernie reaktywny żołądek i jelita, albo z walerianą, passiflorą i melisą – z wszystkich tych ziół można przyrządzić wieczorną herbatkę na dobry sen i relaks. 

Uwaga na działania niepożądane szyszek chmielu

Chmiel jest dość bezpieczną rośliną, dlatego głównym zagrożeniem związanym z jej stosowaniem może być ewentualna alergia na któryś ze składników. Nie jest on jednak zalecany kobietom w ciąży ani matkom karmiącym. Nie należy również przesadzać z jego ilością – w nadmiarze może spowodować rozstrój żołądka. 

Jak przygotować szyszki chmielu? 

Suszone szyszki chmielu (1-2 łyżki) można zalać wrzącą wodą, a po około półgodzinie odcedzić. Jednorazowo należy pić po 100 – 200 ml, dziennie nie przekraczać ilości dwóch szklanek. 

Nieco więcej zachodu wymaga zrobienie nalewki z chmielu, ale warto się o to pokusić ze względu na jej właściwości. 100 g szyszek wrzucamy do dużego słoja i zalewamy 500 ml 70-procentowego spirytusu. Słój zakręcamy i odkładamy w ciemne miejsce na 2 tygodnie, codziennie wstrząsając zawartością. Po tym okresie nalewkę filtrujemy np. przez gazę i przelewamy do mniejszych butelek, które szczelnie korkujemy. Pozwólmy im postać jeszcze przez minimum tydzień. Gotową nalewkę pijemy 3 razy dziennie po łyżeczce, a w stanach szczególnego zdenerwowania – można jednorazowo wypić nawet cały kieliszek.

Gdzie kupić szyszki chmielu? 

Szyszki chmielu w ususzonej formie bez problemu dostaniemy w każdym dobrze zaopatrzonym sklepie zielarskim. Łatwo zamówić je również przez internet. W postaci gotowych herbatek można dostać je nawet w aptekach.