Po co sięgnąć w przypadku problemów z trawieniem

Nieprzyjemne dolegliwości trawienne zdecydowanie obniżają komfort życia. Ból brzucha, wzdęcia, biegunki czy zaparcia to dolegliwości, które mogą być spowodowane różnymi schorzeniami jelit lub nietolerancjami pokarmowymi. Oczywiście w przypadku powracających problemów należy skonsultować się z lekarzem i wykonać badania diagnostyczne, jednak jeżeli problem pojawia się okazjonalnie warto spróbować uregulować pracę układu trawiennego poprzez wprowadzenie zdrowej i zbilansowanej diety. Dobrej jakości posiłki spożywane regularnie i odpowiednie nawodnienie organizmu to podstawa zdrowia i pozytywnego samopoczucia. Wszelkie dolegliwości jelitowe można również załagodzić stosując naturalne zioła i suplementy. Co wybrać, by sobie pomóc?

Zioła dobre na trawienie

Podstawą dobrego samopoczucia jest oczywiście zbilansowana dieta, jednak w przypadku jeżeli zdarzy Ci się zgrzeszyć i zjesz coś mniej zdrowego lub jeśli po prostu chcesz wspomóc swoje jelita na co dzień , to zioła okazują się zbawienne. Do najczęściej stosowanych i najskuteczniejszych ziół zalicza się koper włoski, który pobudza perystaltykę jelit oraz miętę pieprzową, działającą wspomagająco na pracę żołądka poprzez zwiększenie ilości soku żołądkowego.

W problemach trawiennych świetnie sprawdza się także owoc kminku czy ziele dziurawca – jeden i drugi działają rozkurczowo i pomagają poradzić sobie ze wzdęciami. Pracę układu trawiennego wspiera także szałwia lekarska, rumianek, a nawet napar z melisy. W przypadku bólu brzucha można sięgnąć po preparaty i herbaty z ziołem werbeny oraz śluzotwórczego korzenia prawoślazu, który działa osłaniająco na przewód pokarmowy.

Częstym problemem jest także nadkwaśność i niedokwaśność. Przy niedokwaśności następuje zahamowanie lub zmniejszenie produkcji kwasu solnego w żołądku i może towarzyszyć nam utrata apetytu, czy zaburzenia trawienia. Wtedy warto sięgnąć po zioła o dużej zawartości związków goryczowych, które zwiększają wydzielanie soku żołądkowego oraz flawonoidy, które są żółciopędne, takie jak np. ziele bylicy bożego drzewka.

Z kolei przy nadkwaśności produkcja kwasu jest nadmierna i stężenie zbyt wysokie, dlatego odczuwamy kwaśny smak w ustach, zgagę, czy ból w nadbrzuszu. Z tymi dolegliwościami poradzi sobie nasienie lnu czy wspomniany już wcześniej korzeń prawoślazu.

Częstym problemem trawiennym jest także uczucie pieczenia w przełyku. Zgaga, połączona często z refluksem żołądka, to objaw cofającego się soku żołądkowego. Nieprzyjemne uczycie można załagodzić ziołami takimi jak np. berberys, nasiona kozieradki, bylica pospolita, rumianek i prawoślaz. Pozytywnie wpływają one na budowę ochronnej warstwy śluzowej układu pokarmowego oraz leczą stany zapalne.

Preparaty roślinne od wieków mają szerokie zastosowanie w eliminowaniu dolegliwości układu trawiennego. Przydają się jako składniki suplementów, mieszanek herbat, ale również do przyprawienia przygotowywanych potraw – nie tylko usprawniają one trawienie i przyswajanie, ale równocześnie poprawiają smak i wydobywają ciekawy aromat potraw. Warto korzystać z ich bogactwa i mocy.

Dieta wspomagająca dobre trawienie

Nie od dziś wiadomo, że jesteś tym, co jesz. To, co jemy na co dzień oraz nasz tryb życia bardzo mocno wpływają na kondycję naszego organizmu. Dieta wspomagająca prawidłowe trawienie to dieta zdrowa i dobrze zbilansowana,

 

Zaleca się spożywanie przynajmniej 5 porcji warzyw i owoców w ciągu dnia oraz picie przynajmniej 2,5 litra wody na dobę. Warto także zastąpić produkty z białej mąki zdrowymi zamiennikami – np. pieczywem żytnim lub razowym. Powinno się unikać smażonych dań, fast foodów, żywności wysokoprzetworzonej, a także przejadania się.

 

Najlepiej jeść regularnie małe porcje i co ważne nie najadać się przed snem. Pracę układu trawiennego można usprawnić także poprzez przyjmowanie probiotyków – kultury bakterii probiotycznych to szczepy drobnoustrojów, które są obecne w jelitach człowieka i wpływają korzystnie na funkcjonowanie organizmu, a podawanie ich doustnie ma na celu uzupełnienie mikroflory jelitowej i wzmocnienie organizmu.

Nie bagatelizuj częstych problemów trawiennych

Zioła mogą skutecznie pomóc wyeliminować lub przynajmniej złagodzić przykre objawy związane z problemami trawiennymi. Jeżeli jednak pojawiają się one bardzo często, to nie należy ich ignorować. Może to być zapowiedź poważniejszych chorób układu pokarmowego, więc warto wówczas skonsultować się ze specjalistą.