Nalewki z pokrzywy – dlaczego są zdrowe?

Pokrzywa zwyczajna jest podstawą ziołolecznictwa od czasów starożytnych. Starożytni Egipcjanie używali pokrzywy do leczenia zapalenia stawów i bólu krzyża, podczas gdy wojska rzymskie nacierały się nią, aby utrzymać ciepło. Jej naukowa nazwa, Urtica dioica, pochodzi od łacińskiego słowa uro, które oznacza „palić”, ponieważ jej liście mogą powodować chwilowe uczucie pieczenia przy kontakcie.

Liście i korzeń pokrzywy zapewniają szeroką gamę składników odżywczych, w tym: witaminy A, C i K, a także kilka witamin z grupy B, wapń, żelazo, magnez, fosfor, potas i sód, kwas linolowy, kwas linolenowy, kwas palmitynowy, kwas stearynowy i kwas oleinowy oraz wszystkie niezbędne aminokwasy.

Przeciwutleniacze to cząsteczki, które pomagają chronić komórki przed uszkodzeniem przez wolne rodniki. Uszkodzenia spowodowane przez wolne rodniki są związane ze starzeniem się, a także rakiem i innymi szkodliwymi chorobami.

Nalewki z pokrzywy – przykłady zdrowotnego zastosowania

Pokrzywa zawiera wiele związków, które mogą zmniejszać stan zapalny. Katar sienny to alergia, która obejmuje zapalenie błony śluzowej nosa. Pokrzywa jest uważana za obiecującą naturalną metodę leczenia kataru siennego.

Pokrzywa może pomóc wypłukać szkodliwe bakterie z dróg moczowych. Może to przynieść korzyści osobom cierpiącym na schorzenia dróg moczowych, takie jak łagodny przerost gruczołu krokowego, które powoduje powiększenie gruczołu krokowego u mężczyzn. Może to powodować ból lub inne problemy z oddawaniem moczu.

Napar z pokrzywy wykazuje obiecujący wpływ na poziom glukozy we krwi. Może pomóc trzustce w wytwarzaniu lub uwalnianiu większej ilości insuliny, hormonu obniżającego poziom cukru we krwi.

Pokrzywa jest bogata w chemikalia roślinne zwane polifenolami. Przegląd badań nad polifenolami sugeruje, że te silne związki mogą odgrywać rolę w zapobieganiu i leczeniu przewlekłych chorób związanych ze stanem zapalnym, takich jak cukrzyca, otyłość, rak i choroby serca.

Nalewka z pokrzywy – jak ją przygotować?

Pokrzywę można wykorzystać na kilka sposobów – jako herbatę ziołową, nalewkę lub nawet spożywać liście pokrzywy. Jednak jednym z najłatwiejszych sposobów na pokrzywę jest nalewka.

Włóż liście pokrzywy i alkohol do słoika, wymieszaj i przykryj pokrywką. Słoik umieść w chłodnym, ciemnym miejscu na 2-3 tygodnie i codziennie potrząsaj nim.

Kiedy odcedzisz wywar z pokrzywy, przelej go przez sitko do miski. Użyj drewnianej łyżki, aby docisnąć zioła pozostawione w sitku, aby usunąć płyn. Wlej gotową nalewkę do ciemnej butelki, aby przechowywać i szczelnie zamknij pokrywkę. To bardzo proste!

Polecane produkty z pokrzywy