Maść z żywokostu – skąd pochodzi?

Krem żywokostowy to naturalna substancja wytwarzana z Symphytum officinale, zioła z rodziny ogórecznika lekarskiego. Znany również jako maść żywokostowa, maść lub żel, po nałożeniu na skórę zmniejsza stan zapalny i łagodzi ból. Zwolennicy twierdzą, że krem z żywokostu może leczyć różne schorzenia i urazy.

Krem z żywokostu zawiera kilka substancji o korzystnych właściwościach, w tym związki przeciwzapalne i alantoinę, substancję, która ma przyspieszać gojenie się ran poprzez stymulację wzrostu nowych komórek.

Krem z żywokostu – zdrowotne zastosowanie?

Krem z żywokostu jest zwykle stosowany jako miejscowy środek ziołowy na bolesne stany mięśni i stawów, takie jak ból krzyża, choroba zwyrodnieniowa stawów i skręcenia. Jest również stosowany w medycynie alternatywnej w przypadku następujących problemów: siniaki, złamania, dna, reumatoidalne zapalenie stawów, skręcenia i nadwyrężenia oraz rany.

Maść z żywokostu – czy są możliwe skutki uboczne stosowania?

Żywokost zawiera alkaloidy pirolizydynowe, substancje, które mogą powodować uszkodzenie wątroby, raka, a nawet śmierć, dlatego nigdy nie należy go przyjmować doustnie. Ponieważ te toksyczne substancje mogą być wchłaniane przez skórę, istnieje obawa o bezpieczeństwo kremu żywokostowego nakładanego na skórę. Jest zwykle używany tylko w niewielkich ilościach przez bardzo krótki czas.

Eksperci sugerują, aby nie stosować kremu żywokostowego dłużej niż 10 dni z rzędu i nie dłużej niż cztery do sześciu tygodni w roku jako ogólna wytyczna, ale zależy to również od takich czynników, jak grubość skóry.

Nigdy nie nakładaj kremu żywokostowego na złamaną skórę lub otwarte rany. Nie używaj tego, jeśli masz chorobę wątroby, raka lub przyjmujesz jakiekolwiek leki, które wpływają na wątrobę. Dzieci, osoby starsze, kobiety w ciąży lub karmiące nie powinny używać żywokostu w żadnej postaci.

Maść żywokostowa – dawkowanie i stosowanie zalecane przez ekspertów

Nie ma zalecanego dziennego stosowania żywokostu, który jest sprzedawany w kremach, maściach, żelach i maściach. Eksperci jednak zalecają, by trzymać się poniższych założeń:

  • Przy bólu pleców powinno się stosować maść trzy razy dziennie przez pięć dni.
  • Przy chorobie zwyrodnieniowej stawów – maść powinna być nakładana na kolano trzy razy dziennie przez trzy do sześciu tygodni.
  • Przy skręceniach powinna być nakładana na skręconą kostkę cztery razy dziennie przez osiem dni.

 

Korzenie liści żywokostu zawierają substancje chemiczne zwane alantoiną i kwasem rozmarynowym. Alantoina przyspiesza wzrost nowych komórek skóry, a kwas rozmarynowy pomaga złagodzić ból i stany zapalne. Ekstrakty są nadal wytwarzane z korzeni i liści i przekształcane w maści, kremy lub maści. Te rozwiązania mają zazwyczaj zawartość żywokostu od 5 do 20 procent.