Jakie zioła pić na trądzik

Trądzik pospolity to bardzo powszechna choroba skóry, która co roku dotyka miliony ludzi, zarówno mężczyzn, jak i kobiet. Chociaż najczęściej występuje w okresie dojrzewania, może wystąpić w każdym wieku. Trądzik zwykle dotyka twarzy, klatki piersiowej, pleców, ramion i ramion. Przyczyną powstawania trądziku jest genetyka, hormony, a także bakterie. 

Zioła są najprostszą formą leczenia trądziku 

Zioła na trądzik młodzieńczy są alternatywą dla ostrych, nienaturalnych zabiegów chemicznych. Są skuteczne, naturalne i nie wywołują skutków ubocznych. Zioła mogą być stosowane na wiele sposobów w walce z trądzikiem. Można je przyjmować wewnętrznie jako herbatę lub kapsułki lub stosować zewnętrznie jako krem do stosowania miejscowego. Oprócz walki z trądzikiem zioła wspierają zdrowie skóry i pomagają zmniejszyć oznaki starzenia. Kuracje ziołowe działają najlepiej w połączeniu z innymi metodami, takimi jak dieta i ćwiczenia.

Zobacz: Zioła na trądzik

Skuteczne sposoby na trądzik – Jakie zioła pić na trądzik ? 

Oto najskuteczniejsze zioła na trądzik:

  • Herbata matcha –  Zawiera mnóstwo przeciwutleniaczy, w tym galusan epigallokatechiny (EGCG), które pomagają przeciwdziałać utlenianiu sebum, które ma miejsce przed rozwojem trądziku. Picie pomaga również zmniejszyć stan zapalny od wewnątrz poprzez redukcję wolnych rodników, co z kolei zmniejsza charakterystyczne oznaki starzenia. Matcha zawiera 137 razy więcej przeciwutleniaczy niż zwykła stara zielona herbata.
  • Herbata miętowa – Herbata miętowa ma właściwości antybakteryjne, które pomagają zapobiegać wypryskom. Garbniki zawarte w herbacie miętowej pomagają również zwężać pory i zmniejszać stany zapalne.
  • Cynamon: Cynamon jest środkiem przeciwzapalnym, który pomaga zmniejszyć zaczerwienienie i podrażnienie spowodowane trądzikiem.
  • Mniszek lekarski – to zioło zawiera bogate źródło przeciwutleniaczy, które mogą pomóc organizmowi w walce z wolnymi rodnikami i toksynami, które powodują wypryski. Jest również bogaty w witaminę A, która pomaga komórkom skóry regenerować się szybciej niż zwykle.
  • Koniczyna czerwona – zioło ,które jest używane jako naturalny antybiotyk i środek przeciwzapalny w leczeniu trądziku poprzez zmniejszenie produkcji sebum i zabijanie bakterii powodujących stany zapalne skóry wokół wyprysków. Zawiera również wysoki poziom witaminy C, która pomaga w produkcji kolagenu i gojeniu wszelkich ran na skórze.

Zobacz: Herbaty na trądzik

Jakie zioła na trądzik hormonalny są najlepsze? 

Następujące zioła okazały się skuteczne w leczeniu trądziku hormonalnego:

  • Korzeń lukrecji – Korzeń lukrecji to zioło, które od wieków było stosowane w leczeniu chorób skóry. Zawiera glicyryzynę, która jest naturalnym związkiem pomagającym regulować hormony. Korzeń lukrecji jest również znany jako silne zioło przeciwzapalne i może pomóc zmniejszyć zaczerwienienie i obrzęk związany z wypryskami trądzikowymi.
  • Aloes – Stosowany jako środek przeciwzapalny w celu zmniejszenia zaczerwienienia i obrzęku związanego z pryszczami i trądzikiem hormonalnym. Żel z aloesu zawiera kwas salicylowy, który zapobiega powstawaniu nowych wyprysków, zanim pojawią się na powierzchni skóry.
  • Niepokalanek pospolity – Zioło to reguluje produkcję hormonów i jest stosowane w leczeniu objawów związanych z PMS, takich jak wahania nastroju, drażliwość, tkliwość piersi i zatrzymywanie wody. Działa również jako środek przeciwzapalny w stanach zapalnych, takich jak egzema czy łuszczyca.
  • Nagietek to zioło przeciwzapalne, które zmniejsza zaczerwienienie i obrzęki związane z wypryskami trądzikowymi. Posiada również właściwości ściągające, co pomaga zwężać pory i zmniejszać wydzielanie sebum w skórze. Nagietek można przyjmować wewnętrznie lub miejscowo, w zależności od potrzeb.