Jak zrobić herbatę z imbirem?

Imbir to roślina o wielu właściwościach zdrowotnych. Większość osób kojarzy korzeń imbiru ze względu na jego charakterystyczny smak i zapach. Dodany do potraw potrafi znacznie zmienić ich smak. Warto włączyć imbir do swojej diety, ze względu na jego prozdrowotne właściwości.

Korzeń imbiru – na co pomaga?

Po imbir najczęściej sięgamy przy przeziębieniu czy grypie. Spowodowane to jest jego działaniem rozgrzewającym, napotnym, przeciwgorączkowym, przeciwzapalnym i przeciwwirusowym.

Imbir w postaci mielonej można stosować wtedy jako dodatek do herbat lub sporządzić napój najlepiej z dodatkiem cytryny i miodu. Przy przeziębieniu polecamy tzw. złote mlek, które można zakupić w formie gotowej lub sporządzić sobie samemu.

W jego skład wchodzi: korzeń imbiru, kłącze kurkumy, cynamon, goździki oraz czarny pieprz. Wszystkie składniki w postaci zmielonej należy zalać szklanką mleka, dodać łyżeczkę miodu, podgrzać i gotowe 🙂

Imbir pomocny jest w dolegliwościach związanych z układem pokarmowym oraz trawiennym.

  • ma właściwości rozkurczające mięśnie gładkie, które budują przewód pokarmowy, dlatego pomagają na wzdęcia, bóle brzucha czy też bóle menstruacyjne
  • pobudza produkcję i wydzielanie żółci w pęcherzyku żółciowym
  • zapobiega mdłościom w chorobie lokomocyjnej, dlatego przed podróżą warto napić się naparu z imbiru
  • ma właściwości przeciwzapalne, korzystnie wpływa na układ krążenia, działa przeciwzakrzepowo, obniża poziom cholesterolu we krwi

Zobacz: Nalewka z imbiru

Czy imbir można pić codziennie?

W jego spożywaniu należy kierować się zasadą: wszystko z umiarem. Uważa się, że optymalna dawka wynosi 3-4 gramy. Zbyt duża ilość może wejść w interakcję z lekami, głównie tymi które rozrzedzają krew, stabilizują ciśnienie krwi i obniżają poziom cukru.

Przyjmuje się, że 1 gram imbiru to:

  • 1/2 łyżeczki sproszkowanie imbiru
  • 1 łyżeczka startego surowego korzenia imbiru
  • 4 szklanki naparu zawierającego 1/2 łyżeczki startego imbiru

Czy imbir podnosi ciśnienie?

Wręcz przeciwnie, wiele badań wskazuje na to, że imbir obniża ciśnienie, ponieważ w jego składzie znajduje się olejek eteryczny zawierający cyneol.

Przy spożywaniu imbiru ostrożność powinny zachować osoby, które przyjmują leki przeciwnadciśnieniowe, ponieważ zbyt duża ilość imbiru w połączeniu z lekami może spowodować zbyt duży spadek ciśnienia.

Zobacz: Syrop z imbiru

Jak sporządzić herbatę z imbiru?

W przypadku imbiru mielonego jest to bardzo proste. Wystarczy do żaroodpornego kubka lub szklanki wsypać 1/4 łyżeczki imbiru oraz wlać do niej szklankę gotującej się wody. Przykryć i pozostawić do momentu, aż będzie wystarczająco chłodna. Można dodać do przygotowanego naparu cytrynę, bądź miód.

W przypadku zakupu imbiru w całości należy pokroić go na plasterki lub zetrzeć na tarce na około 3 cm świeżego korzenia i zalać gorącą wodą. Całość należy parzyć pod przykryciem przez około 10 minut. Po tym czasie napar jest gotowy do picia.

Zobacz: Herbata z imbiru

Jakie są przeciwwskazania do zażywania imbiru?

* zaburzenia krzepliwości krwi – w połączeniu ze środkami farmakologicznymi może powodować gwałtowne krwawienie, w niektórych chorobach jak hemofilia (gdy krzepnięcie nie przebiega prawidłowo) zażywanie imbiru może zaostrzyć ten stan

* kobiety w ciąży – choć imbir pomaga w trawieniu, stymuluje pracę mięśni to w czasie ciąży może doprowadzić do przedwczesnych skurczy. Zażywanie imbiru w przypadku mdłości w początkowym okresie ciąży należy skonsultować z lekarzem.

* zażywanie leków – jeśli przyjmujesz leki na nadciśnienie lub cukrzycę lepiej unikać spożywania nadmiernych ilości, ponieważ połączenie imbiru z lekami może powodować negatywne skutki dla organizmu poprzez obniżanie działania leków

* niedowaga – imbir stymuluje enzymy trawienne, przez co pomaga w spalaniu tłuszczu oraz obniża uczucie głodu. Regularne spożywanie go może doprowadzić do utraty masy ciała.