Herbata z bratka na trądzik

Trądzik to niezwykle uciążliwa dolegliwość. Mocno pływa na nasze samopoczucie i pewność siebie. Jej leczenie trwa bardzo długo. Osoby borykające się z trądzikiem często stosują różne metody leczenia. Jedną z nich jest picie herbatki z bratka.

Niepozorny kwiatek — lecznicze właściwości 

Bratki to niewielkie kwiatki, które możemy znaleźć w wielu polskich ogrodach, często są też ozdobą balkonów. Kwitną od maja do października. Często nazywa się je fiołkami trójbarwnymi.

Czym wyróżnia się bratek? W tej roślince znajdziemy substancje antybakteryjne ja antyoksydacyjne. Dodatkowo bratek bogaty jest w witaminę c, a zatem picie naparu z fiołka trójbarwnego wzmacnia organizm i poprawia odporność. Olejki eteryczne, garbniki, kwas salicylowy, to składniki, które wpływają pozytywnie na kondycję naszej skóry, zwłaszcza w wieku nastoletnim…

Fiołek trójbarwny kontra trądzik…

Bratek polny dostępny jest w formie tabletek ziołowych herbatek. Jak wcześniej wspominano pomaga on leczyć zmiany trądzikowe. Jednak jeśli ktoś oczekuję natychmiastowych efektów, to srogo się rozczaruje. Podobnie jak w przypadku innych kuracji przeciwtrądzikowych, napary z bratka musimy pić regularnie przez dłuższy czas. W innym przypadku nie zobaczymy żadnych efektów…

A zatem kiedy skóra zacznie wyglądać lepiej? Przy regularnym piciu naparu z fiołka trójbarwnego pierwsze efekty powinniśmy zauważyć już po miesiącu kuracji. Jednak znaczna poprawa nastąpi dopiero po kilku miesiącach leczenia. Napar z bratka należy pić raz dziennie. Co znaczyć, że leczenie bratkiem można zastosować wielokrotnie.

Trzeba jednak zachować środki ostrożności. Naparu z bratka nie powinny pić osoby starsze, cierpiące na zakrzepicę i wielopłytkowość. 

Dlaczego warto regularnie pić napar z bratka? Fiołek trójbarwny ma wiele korzystnych właściwości:

  • poprawia przemianę materii,
  • zmniejsza łojotok,
  • wygładza skórę,
  • wspomaga oczyszczanie organizm z toksyn,
  • działa wzmacniająco na włosy i paznokcie.

Napar z bratka najlepiej pić dwa — trzy razy dziennie po posiłku. Jego przyrządzenie jest banalnie proste. Odpowiednią ilość suszu wsypujemy do kubeczka, zalewamy gorącą wodą i przykrywamy spodkiem. Po delikatnym wystudzeniu i zaparzeniu napar jest gotowy do spożycia.

Naparu z bratka możemy też używać do robienia okładów na trądzikowe. Wystarczy przygotować wcześniej napar, i  zamoczyć w nim czystą szmatkę bądź waciki. Takie kompresy przykładamy na miejsca ze zmianami trądzikowymi.

Zobacz: Herbaty na trądzik

W walce z trądzikiem pomoże też parówka z fiołka trójbarwnego. Jak ją przygotować? Nic prostszego… Do miski wsypujemy odpowiednią ilość ziół. Następnie zalewamy je wrzącą wodą. Nad miską trzeba się pochylić, a głowę okryć grubszym ręcznikiem. W takiej pozycji warto wytrzymać około 15 minut. Parówka z bratka otworzy pory skóry i dzięki temu łatwiej będzie się pozbyć zanieczyszczeń, takich jak wągry. 

Jeśli planujemy taki zabieg zachowajmy środki ostrożności. Bardzo łatwo można się poparzyć. Drugie parówek nie powinny stosować osoby, które mają cerę naczynkową.

Sprawdzone zioła!

Decydując się na jakąkolwiek kurację ziołami wybierajmy produkty najwyższej jakości, tylko ze sprawdzonych źródeł. Sklep e-zielarnia.eu to doskonały wybór. W ofercie klient znajdzie produkty tylko od sprawdzonych dostawców. A w razie jakichkolwiek wątpliwości obsługa sklepu służy dobrą radą i pomoże rozwiać wszelkie wątpliwości. 

Pod żadnym pozorem nie zbierajmy ziół sami! Łatwo się pomylić. Po drugie mogą być one zamieszczone, na przykład spalinami. I zamiast sobie pomóc, narobimy sobie większych problemów…