Nalewka z pokrzywy - dlaczego warto ją pić?
Pokrzywa ma w sobie mnóstwo właściwości zdrowotnych. Aktualnie wykorzystuje się ją najczęściej w formie herbat lub nalewek. Stanowi też składnik różnych naturalnych kosmetyków. Szczególnie jednak zaleca się jej picie w okresie jesiennym i zimowym. Odporność bywa wtedy osłabiona i o wiele łatwiej złapać jakąś infekcję. Nalewka z pokrzywy pomoże ochronić się przed wirusami chorobotwórczymi i bakteriami. Aby kuracja pokrzywą była skuteczna, musi być długotrwała i regularna. Tylko powtarzalność w stosowaniu może przynieść pożądane efekty. Pierwszych efektów możemy się spodziewać po miesiącu. Natomiast po upływie 3 miesięcy zauważymy znaczącą poprawę.
Na co pomaga nalewka z pokrzywy?
Pokrzywa jest rośliną bogatą w witaminy i składniki mineralne. Najczęściej wykorzystuje się ją w postaci zioła o właściwościach oczyszczających. Nalewka z pokrzywy wspiera proces oczyszczania organizmu i pomaga w detoksykacji. Oznacza to, że organizm z pomocą nalewki z pokrzywy o wiele łatwiej i szybciej pozbędzie się zanieczyszczeń i toksyn. Odbycie takiej kuracji pozytywnie wpłynie na zdrowie fizyczne oraz psychiczne. Dodatkowo, wspomoże układ nerwowy, niwelując objawy stresu i zmęczenia.
Zobacz: jak zrobić herbatę z pokrzywy
Pokrzywa ma pozytywny wpływ na działanie układu pokarmowego. Często sięgają po nią osoby, które cierpią na dolegliwości związanie z nieprawidłowym trawieniem. Regularne picie nalewki z pokrzywy reguluje apetyt, przyśpiesza trawienie i chroni wątrobę. Doraźnie pokrzywę można stosować w przypadku przewlekłej i silnej biegunki oraz podczas leczenia nieżytu żołądka. Substancje zawarte w pokrzywie wspomagają odprowadzanie złogów żółciowych i dzięki temu układ trawienny lepiej się oczyszcza.
Nalewka z pokrzywy popularna jest także wśród osób z chorobami nerek. Dodatkowo, stosuje się ją w leczeniu artretyzmu i chorób kardiologicznych. Jedna łyżka nalewki z pokrzywy dziennie jest w stanie regulować pracę serca oraz wpływać na ciśnienie tętnicze (zbyt niskie oraz zbyt wysokie).
Jak zrobić nalewkę z liści pokrzywy?
Liście pokrzywy powinniśmy zbierać wiosną, ponieważ wtedy są młode i rosną bardzo szybko. Aby nie poranić swoich dłoni, najlepiej zbierać liście przy pomocy rękawic i nożyczek. Co istotne, najlepiej wybrać miejsce z dala od drogi. Inaczej, nasza pokrzywa może być mocno zanieczyszczona. Obcinajmy głównie górne liście razem z małymi łodyżkami.
Młode liście pokrzywy zaparzamy z wodą, osuszamy i w sokowirówce wyciskamy z nich sok. Naszym celem jest uzyskanie około pół litra płynu. W kolejnym kroku dokonujemy połączenia naszej mikstury z wódką lub spirytusem (około 0,5 litra wódki 40% lub czystego spirytusu). Tak przyrządzoną nalewkę należy odstawić na co najmniej kilka dni. Jeżeli nie jest nam pilnie potrzebna, to powinna odstać 2 tygodnie. Wtedy uzyska najlepsze właściwości.
Zobacz: sok z pokrzywy
Nalewka z pokrzywy na stawy
W przypadku leczenia stawów za pomocą pokrzywy stosowana była metoda biczowania świeżym zielem. Można też przygotować nalewkę do nacierania. W takim przypadku 200 gram świeżo zebranej pokrzywy wkładamy do słoika i zalewany 0,5 l spirytusu. Tak przygotowana mikstura powinna odczekać 21 dni, zanim zostanie użyta. Bolące miejsca należy nacierać codziennie.
Zobacz: szampon pokrzywowy
Nalewka z pokrzywy jest bardzo prosta i szybka w przygotowaniu, a stosowanie jej może nam przynieść mnóstwo korzyści. Pokrzywa posiada mnóstwo właściwości leczniczych oraz kosmetycznych. Wykonuje się z niej szampony do włosów, które wspomagają ich wzrost. Najważniejsze jest jednak regularne stosowanie wszelkich produktów z zawartością pokrzywy. Jednorazowe użycie nic nam nie da. Produkty ziołowe trzeba cierpliwie i regularnie stosować, aż zobaczymy efekty. Zdecydowanie warto poświęcić na to czas. Efekty będą zaskakujące. Co ważne, pokrzywa na pewno nam nie zaszkodzi i nie przyniesie efektów ubocznych.