Dziurawiec zwyczajny - poznaj jego właściwości
Dziurawiec to roślina o wielu zastosowaniach. Wyróżnia się charakterystycznymi żółtymi kwiatami, które często można spotkać na polach i łąkach w okresie wiosenno-letnim. Stosuje się go przede wszystkim w lecznictwie - składniki aktywne tej rośliny, jak na przykład hyperycyna posiadają właściwości uspokajające i przeciwwirusowe.
Na co jest nalewka z dziurawca?
Wiele osób wykorzystuje dziurawiec do przygotowania aromatycznej nalewki, która stanowi naturalny ziołowy lek, pomocny w wielu uporczywych dolegliwościach. Do przygotowania takiego wywaru potrzeba jedynie dwóch składników - spirytusu oraz kwiatów, liści i pączków dziurawca, które można zebrać samemu i ususzyć.
Gotowa nalewka doskonale sprawdzi się na wszelkiego rodzaju dolegliwości układu pokarmowego - bóle żołądka i wątroby, nadwrażliwość, niestrawności, a nawet brak apetytu. Dziurawiec ma właściwości moczopędne, dlatego będzie odpowiedni także w przypadku kamicy moczowej. Dziurawiec rozkurcza mięśnie, co zapobiega również powstawaniu bolesnych stanów zapalnych.
To nie jedyne zastosowanie tego popularnego zioła - okazuje się, że jego składniki pozytywnie wpływają także na objawy wyczerpania psychicznego i stany depresyjne, dlatego dziurawiec jest wykorzystywany także jako opcja leczenia łagodnych stanów przygnębienia i apatii. Jest to naturalny sposób na poprawę nastroju, który działa podobnie do antydepresantów - hyperycyna również jest inhibitorem wychwytu zwrotnego serotoniny.
Niektórym trudno przyjmować farmakoterapię np. z powodu alergii czy nietolerancji pokarmowych - jest to więc dobry sposób na dostarczenie sobie "hormonów szczęścia" - jak często nazywa się serotoninę, w inny sposób.
Kto nie może pić dziurawca?
Dziurawiec można pić pod wieloma postaciami - oprócz nalewek popularnym napojem są także herbaty z dziurawca. Kto jednak nie powinien sięgać po napar z tej rośliny?
Picie dziurawca powinno być skonsultowane ze specjalistą m.in. w przypadku przyjmowania na stałe leków, szczególnie antydepresantów. Właściwości dziurawca wchodzą bowiem w reakcję ze składnikami leków, co w wielu przypadkach może być niebezpieczne.
Ta roślina sprawia również, że skóra jest bardziej wrażliwa na słońce i szybsze wchłanianie niezdrowych promieni UV, dlatego spożywanie napojów z dziurawca w okresie letnim powinno być poprzedzone stosowaniem wysokich filtrów lub całkowitym unikaniem bezpośredniej ekspozycji skóry.
Czy dziurawiec podnosi ciśnienie krwi?
Dziurawiec oprócz wielu innych właściwości - obniża ciśnienie krwi, choć oczywiście w przypadku poważniejszych problemów z tą kwestią należy zasięgnąć opinii lekarza i w razie potrzeby zdecydować się na leki regulujące jego wartość. O fakcie picia dziurawca zawsze należy poinformować specjalistę, który dopasuje odpowiednie leki i suplementy, biorąc ten fakt pod uwagę.
Kto nie może pić nalewki z dziurawca?
Nalewka z dziurawca z pewnością nie będzie odpowiednia dla dzieci poniżej 18 roku życia, ze względu na występowanie alkoholu w jej składzie. Odradza się również picie dziurawca osobom nadwrażliwym na działanie tej rośliny w zakresie światłoczułości - osoby z jasną karnacją mogą doznać nawet poparzenia słonecznego, w przypadku dłuższego przebywania na mocnym słońcu.
Dziurawiec nie będzie odpowiedni dla osób po przeszczepach narządów, matek karmiących oraz osób przyjmujących leki na HIV i leki przeciwnowotworowe. Roślina ta może również osłabić działanie tabletek antykoncepcyjnych, przyjmowanych przez kobiety. Z nalewki z dziurawca powinny również zrezygnować osoby walczące z nałogiem alkoholowym.
Zobacz: krople z dziurawca
Nie należy przekraczać zalecanej dziennej dawki spożycia nalewki z dziurawca, która stanowi jedną łyżeczkę płynu na około pół szklanki niegazowanej wody. Odpowiednie dawkowanie szybko przyniesie pozytywne efekty.