Żywokost lekarski i jego niezwykłe właściwości

Żywokost jest niezastąpiony na bóle stawów, mięśni, urazy różnego pochodzenia. Co w sobie ma ta niezwykła roślina? Za terapeutyczne właściwości żywokostu w znacznej mierze odpowiada alantoina, substancja która zwalcza stan zapalny, przyspiesza gojenie się ran oraz pobudza proces ziarninowania, czyli powstawania tkanki łącznej. Dlatego preparatów z żywokostem nie mogło zabraknąć w naszej zielarni.

Oprócz alantoiny żywokost zawiera cenne śluzy, garbniki, fruktany, asparaginy, olejek eteryczny, sole mineralne (zwłaszcza krzem). Alantoina ponadto bardzo często jest stosowana w kosmetyce, ma właściwości zmiękczające i przyspieszające regenerację skóry.

Żywokost lekarski (Symphytum officinale) od dawna cieszy się uznaniem wśród zielarzy. Lubi wilgotne tereny, jego charakterystyczną cechą są duże liście i fioletowe kwiaty, które zobaczyć można na przełomie maja i czerwca. Oprócz tego, że można go spotkać w pobliżu rzek, żywokost ze względu na swoje lecznicze właściwości jest również specjalnie hodowany, a w ziołolecznictwie wykorzystujemy jego korzeń. Żywokost działa łagodząco na skórę, koi ból mięśni i stawów, stosujemy go zewnętrznie jako składnik maści, żeli, kremów. Sprawdźmy w jakich można go spotkać preparatach…

Szukaj interesującego Cię produktu

Koncentrat z żywokostu

Ta skoncentrowana forma preparatu pozwala na pełne korzystanie z dobrodziejstw ekstraktu z żywokostu. Koncentrat z żywokostu pomaga na:

  • bóle mięśniowo-stawowe,
  • urazy, takie jak nadwyrężenia, stłuczenia, złamania,
  • problemy skórne, typu owrzodzenia.

Preparaty z żywokostem świetnie sprawdzają się również w przypadku urazów sportowych, jako element masażu, by przynieść ulgę zmęczonym mięśniom. Takie zastosowanie może z powodzeniem mieć maść żywokostowa.

Maść żywokostowa sprawdza się również w wielu innych przypadkach, zwłaszcza dzięki obecności alantoiny, która:

  • regeneruje naskórek i ułatwia gojenie się ran,
  • znakomicie nawilża skórę,
  • pobudza tworzenie się nowego naskórka,
  • poprawia stan blizn,
  • ułatwia i przyspiesza gojenie się zwichnięć, złamań i urazów stawów,
  • koi i ułatwia leczenie oparzeń, odmrożeń, ropni.

Podobnie jak maść żywokostową do masażu i odprężenia mięśni po wysiłku fizycznym bardzo dobrze nadaje się bonifraterski olej żywokostowy z boswellią. Olej ten w pełni czerpie z dobrodziejstw żywokostu, dlatego można go stosować, gdy doskwierają nam bóle stawów, mięśni. Produkt Bonifraterski został dodatkowo wzbogacony działanie boswelli.

Boswellia (kadzidłowiec) – egzotyczna roślina z Indii, która pomaga na reumatyzm. Boswellia charakteryzuje się przede wszystkim właściwościami przeciwzapalnymi. Od wieków stosuje się ją w naturalnej medycynie naturalnej na zapalenie stawów i na astmę. Boswellia to cenny surowiec nie tylko ze względu na właściwości lecznicze, ma również niezwykłe walory zapachowe. Z jej kory produkuje się bowiem bardzo aromatyczne kadzidła. Dlaczego boswellia znalazła się w bonifraterskim specyfiku? Oprócz tego, że pomaga na bóle reumatyczne, to zmniejsza obrzęki, poprawiając ruchomość stawów. Stosuje się ją również w przypadku złamań i urazów, gdyż skutecznie wspiera ich gojenie.

Podobnie skutecznym produktem jest Żywokostowy żel z jałowcem. Polecany jest w przypadku wystąpienia dokuczliwych i szpecących siniaków. Regenerację naskórka w tym przypadku z pewnością przyspiesza alantoina, a jej działanie skutecznie uzupełnia jałowiec. Jałowiec bogaty jest w terpeny, garbniki, związki żywiczne, gorycze, glikozydy flawonowe, sole mineralne. Wszystko to sprawia, że jałowiec działa odkażająco i bakteriobójczo i pomaga w nerwobólach.

Koncentrat z żywokostu, Maść żywokostowa, Bonifraterski olej żywokostowy z boswellią, Żywokostowy żel z jałowcem – wszystkie te preparaty skutecznie przyniosą ulgę w bólach mięśniowych i stawowych, gdy dokuczają nam siniaki, owrzodzenia, złamania i problemy ze zbyt suchą skórą.